Hemen Fenomen Olun!

Sosyal Medya Sitelerinde
Hızlıca Yükselin

Kayıt Ol

Instagram kullanıcılarının, Instagram hesap kapatma veya Instagram hesap dondurma işlemleri için yetkinlikleri mevcuttur. Yani kendileri de kolaylıkla bunları yapabilir. İster tamamen, ister geçici süreyle kapatabilirler. Bu yazımızda Instagram hesaplarının nasıl pasif duruma getirilebileceğini anlatıyoruz.

Instagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınızı eğer geçici olarak kapatacaksanız fotoğraflarınızın, yorumlarınızın ve beğenmelerinizin kaybolmayacağınızı, daha sonra tekrar giriş yaptığınızda bu işlemlerin tekrar ulaşılabilir olacağını bilmelisiniz. Bu konuda sıkıntınız olmayacaktır. Dondurduğunuz hesaba tekrar giriş yaparsanız, o hesap tekrar açılmış ve aktif duruma gelmiş olacaktır.

Instagram hesabınıza mobil cihaz(telefon,tablet)ınızın internet tarayıcısından veya bilgisayardan giriş yaparak Instagram hesabınızı dondurabilirsiniz. Fakat Instagram uygulaması üzerinden hesap dondurma işlemi yapamazsınız. Bunun için profile girip Profili Düzenle > Hesabımı Geçici Olarak Kapat seçeneğiyle işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabınızı geçici olarak kapatabilmek için hesabınıza giriş yapabiliyor olmanız gerektiğini unutmayın. Yani erişiminiz olmayan bir hesabı geçici olarak kapatmak mümkün değildir.

Instagram Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınızı geçici süreyle dondurmak yerine, tamamen kapatma imkanınız da bulunmaktadır. Yalnız bu işlemi yaptığınızda, hesabınızla birlikte fotoğraflar, videolar, yorumlar, beğeniler ve takipçilerinizi tamamen kaybedersiniz. Eğer niyetiniz sadece bir süreliğine ara vermekse, yukarıda detaylarını açıkladığımız dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şunu da unutmamak gerekir ki; kapattığınız hesaba ait kullanıcı adını daha sonradan tekrar kullanmak mümkün değildir. Ayrıca silinen hesaplar tekrar hiç bir şekilde açılamaz.

Bu işlemi gerçekleştirmekte kararlıysanız, tıpkı hesabınızı dondurmakta olduğu gibi bu işlemi mobil uygulama üzerinden gerçekleştiremezsiniz. Hesabınızı tamamen silmek için telefonunuzun internet tarayıcısı veya bilgisayar üzerinden Instagram’a giriş yapabilirsiniz. Hesabını Sil sayfasında size hesabınızı neden sildiğinize dair bir soru sorulur. Bu soruyu cevaplamadan hesabınızı silemezsiniz.

Giriş yapamadığınız, erişiminizin bulunmadığı bir hesap için silme talebinde bulunamayacağınızı tekrar hatırlatalım.

Instagram’daki Veriler Saklanabilir Mi?

Her iki işlemde de Instagram’da yer alan verilerinizi ulaşamazsınız. Sadece hesabınızı dondurmayı tercih ettiyseniz, açtığınızda ulaşabilirsiniz. Ama Instagram’da gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerin kontrolü yine sizdedir. İstediğiniz zaman bu verileri inceleyebilir veya bir kopyasını indirebilirsiniz.

Instagram’daki verilerinizi gözden geçirmek isterseniz, instagram.com’dan Gizlilik ve Güvenlik > Hesap Verileri > Hesap Verilerini Görüntüle‘ye bakabilirsiniz. Bu sayfada isterseniz Tümünü Gör seçeneğiyle tamamını görebilirsiniz.

Aynı işlemi Instagram mobil uygulamasından yapmanız da mümkündür. Bunun için Ayarlar > Hesap Verileri > İndirme Talep Et menüsüne ulaşabilirsiniz.

Eğer Instagram hesabınızla vedalaşacaksanız ve içeride yer alan verileri saklamak istiyorsanız, JSON formatında indirebilirsiniz. Bu işlemi hem bilgisayar hem de mobil uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayar üzerinden; Gizlilik ve Güvenlik > Veri İndirme > İndirme Talep Et deyin. Sizden verilerinizi indirebilmenize olanak tanıyan bir link gönderilmesi için e-posta adresinizi yazın. Son olarak güvenliğiniz için sorulan Instagram şifresini de girerseniz, kısa bir süre içerisinde tüm verileri indirebileceğiniz indirme linkini e-posta gelen kutunuzda görebilirsiniz.

Aynı işlem, mobil uygulama üzerinden Ayarlar > Veri İndirme > İndirme Talep Et menüsünden gerçekleştirilebilir.

İndirme linkinin e-posta gelen kutunuza düşmesi, yoğunluğa bağlı olarak iki günü bulabilir.